Student och stenprojekt...
Hejsan!
Då var vi inne i juni...sommarmånad..ska det väl vara!?
Helgen bjöd på kalla vindar med regn och sol om varandra. Äldsta dottern Emies studentbal avverkades i Varberg med pompa och ståt i väldigt kallt väder...
Men vi fick också äntligen till det där tråkiga stället bredvid bäcken
som vi inte ríktigt har vetat hur vi skulle lösa det för bästa resultat...

Här tar gången med plattor ett plötsligt slut, och en liten avsats brevid har det varit ner till ytan bredvid bäcken..
En högre och lägre avsats.

Jord uppfyllt och packad bakom så muren står stadigt. En stor flat trampsten som avsats ner till den lägre ytan och svetsen är framme och fina stålkanter svetsas på plats som håller kanten bra och som hindrar stenen sen att komma in i jorden. Sedan vidare med markduken.
Vi använder oss av en brun markduk som kallas för weedkiller och den kan jag verkligen rekomendera!

Tada! Singeln är på plats och nu är det bara ett par plattor som fattas som ska möta gräset. Lite fler plantor ska också så småningom på plats.
Så skönt att denna lilla ytan äntligen är klar, det har gått många turer kring detta projekt hur vi skulle lösa det. Men vi är nöjda, stålkanter är något vi kommer att fortsätta att arbeta mer med!
Camilla

Senaste inläggen
Senaste kommentarer
-
Stefan Hjerling » vår framsida och förra höstens projekt återupptaget..: ”Hejsan ! Är lite intresserad om hur erat staket har fungerat såhär med ca 5 år p..”
-
Frida » Det blev ett staket tillslut:): ”Så fint!! Hur har vinylstaketet hållit sig? Fortfarande lika fint? Behövs det tv..”
-
Richard Haslinger » Älskade kastanj...: ”Ni skriver att kastanjeblödarsjuka inte är en säkerhetsfara, men att det blir f..”
-
Gunilla wennerberg » Det blev ett staket tillslut:): ”Såååå snyggt det blev!! ❤️❤️❤️”
Bloggarkiv
Länkar
Etikettmoln
formex claus dalby parterr kew garden vi trådspira dekorgrus belysning vinylstaket häck elmia garden dammen allt om trädgård tulpaner eldfest kransbindning mignonankor öppen trädgård trädgårdsdamm ljusfest rosor vintergrönt parken kransar planteringar markarbeten stålkanter höstprojekt trädgårdsprojekt butiken reportage events nyplantering poolen grönsaksland stenmur ljussättning trädgårdsbesök orangeri jul ljusfestmorup tusen trädgårdar jas husrenovering par perenner skörd trädgårdsbelysning interiör kastanjeblödarsjuka buxbom guldfiskar höstfägring växtporträtt advent beskärning rostigt